Wakacje w Maroku – co koniecznie trzeba zobaczyć

Maroko, a właściwie Królestwo Marokańskie, to kraj położony w północno- zachodniej Afryce, który fascynuje swoją egzotyką nie tylko żądnych przygód podróżników, ale także twórców filmowych, wielbicieli arabskiej kuchni oraz kultury islamu. Ta była kolonia francuska jest także coraz popularniejszym kierunkiem dla turystów, szukających wytchnienia na szerokich plażach Oceanu Atlantyckiego oraz Morza Śródziemnego, a także spragnionych widoków wysokich gór i pustynnego krajobrazu.

Wakacje w Maroku zapewniają mnóstwo wrażeń, gdyż kraj obfituje we wspaniałe atrakcje turystyczne. Zobaczenie ich wszystkich podczas jednego pobytu może być trudne, dlatego przedstawiamy najważniejsze miejsca, które powinny znaleźć się na liście zwiedzania turysty z Europy.

W stronę Marrakeszu… czyli najważniejsze miasta Maroka

Nieprzypadkowo bohaterka filmu „W stronę Marrakeszu” z 1998r. grana przez Kate Winslet, wyjeżdżając z Londynu do Maroka, jako punkt docelowy swojej podróży wybrała właśnie Marrakesz. Leżące u stóp majestatycznych gór Atlas miasto, uznawane jest bowiem za wizytówkę architektury i kultury Maroka. Stare miasto (tzw. medina) jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i urzeka ponad tysiącletnimi budynkami, wąskimi i zatłoczonymi uliczkami, a także słynnymi arabskimi bazarami (tzw. souq lub souk). Bazary przyciągają tysiącem towarów, feerią barw i bogactwem zapachów, a także muzyką w rytmie berberyjskich bębnów. W Marrakeszu koniecznie trzeba zobaczyć meczety (np. Kutubijja), Plac Dżamaa al-Fina i Ogrody Menara.

Kolejnym miastem znajdującym się na liście UNESCO jest Fez, które również może pochwalić się doskonale zachowaną architekturą sprzed wieków. Warto ją poznać, spacerując po dzielnicy Fas al-Bali, oglądając grobowiec Mulaj Idrissa II – Medresa Bu Inania czy meczet Al-Karawijjin. Z pozostałych miast wartych odwiedzenia należy wymienić: Casablancę, Tanger, Meknes oraz stolicę kraju Rabat.

Bogactwa natury Maroka

Większość turystów udających się do Maroka, za swój cel wybiera jeden z nadmorskich kurortów, z których najpopularniejszy jest Agadir ze swoimi 10- kilometrowymi plażami i mnóstwem hoteli na europejskim poziomie. To raj dla wielbicieli zarówno leniwego plażowania, jak i aktywnego wypoczynku, szczególnie dla miłośników windsurfingu.

Jednak Maroko jest krajem bardzo zróżnicowanym pod względem krajobrazów i turyści mogą tutaj podziwiać także inne bogactwa natury:

  • Góry Atlas (najwyższy szczyt Dżabal Tubkal, 4167 m n.p.m.)
  • Góry Ar-Rif (najwyższy szczyt Dżabal Tidighin, 2456 m n.p.m.)
  • Pustynia Sahara (pustynne wydmy w Merzouga i M’Hamid, ruchoma wydma w Erg Chebbi)
  • Las cedrowy w pobliżu Azrou (mieszkają tu małpy makaki)
  • Wąwozy: Todra, Dades, Ziz, Draa
  • Przełęcz Tizi n’Test w Atlasie Wysokim – 2092 m n.p.m.
  • Wodospady Ouzoud niedaleko Tanaghmeilt – mają 110 m wysokości

Będąc w Maroku koniecznie trzeba spróbować lokalnej kuchni, która dopełni obraz tego kraju. Oprócz znanego tadżin, warto posmakować wspaniałych ryb i owoców morza, zupy z jagnięciny hariry, czy zupy bissara, składającej się z bobu, czosnku i cytryny.

Share This