Maroko – czy to bezpieczny kierunek na wakacje?

Maroko to kraj niezwykłych kontrastów. Od przepięknych krajobrazów wysokogórskiej scenerii, pustynnych szlaków, zapierających dech wąwozów i dolin, po widoki ubóstwa i nędzy części mieszkańców.

W tym samym mieście można spotkać ogromne, bogate wille jak i małe, chylące się chatki. Możesz zobaczyć żebraków zbierających się wokół ekskluzywnego pola golfowego dla zamożnych. Czy jako turysta możesz czuć się bezpiecznie w tej krainie różnorodności?

Bezpieczeństwo Twoich pieniędzy

Poruszając się po Maroko musisz zwrócić szczególną uwagę na swoje pieniądze i wartościowe przedmioty, takie jak telefon, tablet czy aparat fotograficzny. Będąc turystą jesteś bowiem narażony na kieszonkowców, których w tym kraju możesz spotkać na każdym kroku.

Musisz być również uważny podczas zakupów. Sprzedawcy bardzo często widząc niedoświadczenie, podbijają ceny towarów. Pamiętaj, żeby zawsze się targować.

Mundur na każdym rogu

W miejscowościach turystycznych, takich jak Marrakesz, Agadir czy Rabat, na każdym kroku spotkasz policjantów oraz żołnierzy pilnujących porządku na ulicach. Panowie działają bardzo szybko i sprawnie.

W razie kradzieży czy grożącego Ci niebezpieczeństwa, zacznij głośno krzyczeć żeby zwrócić ich uwagę. Jeśli zareagujesz wystarczająco wcześnie, skradziony portfel czy telefon wróci do Ciebie w ciągu 15 minut.

Należy jednak pamiętać, że policjantów oraz żołnierzy nie wolno fotografować. Jest to surowo zabronione.

Zaostrzona sytuacja polityczna

Niebezpieczeństwo może nieść obecna sytuacja polityczna w Maroko. Jest tam bezpieczniej niż w Tunezji czy Turcji, jednak wciąż istnieje ryzyko zamachów terrorystycznych.

Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie, unikaj dużych ośrodków turystycznych, jak Marrakesz, Rabat czy Casablanca oraz nie ryzykuj wycieczki na Saharę.

Odmienność kulturowa

Wybierając się na wakacje do Maroko należy pamiętać o panującej tam kulturze. Będąc w tym kraju należy dostosować się do miejscowych zasad.

Musisz pamiętać o tym, że przed każdym posiłkiem należy umyć ręce w podanej miseczce wody. Marokańczycy przywiązują również ogromną wagę do szacunku do chleba.

Kobiety powinny zachować szczególną ostrożność. Bardzo ważny jest odpowiedni, niewyzywający strój. Nie mogą też bez towarzystwa mężczyzny wychodzić po zmroku. Jest to bardzo niebezpieczne.

Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że w miesiącu Ramadan nie wolno spożywać alkoholu. Zakaz ten dotyczy również turystów.

Zadbaj o zdrowie

Maroko jest krajem o ostrym, gorącym klimacie. Jeśli decydujesz się spędzić tam urlop, musisz pamiętać o codziennym używaniu kremów z filtrem. Nawet wtedy, gdy niebo wydaje się być zachmurzone. Marokańskie słońce bywa zdradliwe.

Pamiętaj również o tym, żeby pod żadnym pozorem nie pić wody i napojów sprzedawanych na ulicy. Kupuj tylko te fabrycznie zamknięte, a unikniesz poważnego zatrucia pokarmowego.

Czy jechać?

Podobnie jak w przypadku innych krajów z odmienną od naszej kulturą, wizyta w Maroko niesie za sobą ryzyko. Dodatkowo obecna sytuacja polityczna skłania do dokładnego przemyślenia, czy ten kierunek podróży jest właściwym.

Z drugiej strony jest to wymarzone miejsce dla wielbicieli przepięknych widoków, spacerów wąskimi uliczkami pośród cudownej architektury cechującej się różnorodnością, miłośników tamtejszej kultury. Zachwyt wzbudzają marokańskie plaże oraz ryby wyłowione z morza i wrzuconej prosto na grilla, zachwycające zapachem i smakiem.

Decyzja nie jest łatwa. Maroko jest krajem, w którym turysta musi zachować ostrożność. Ale pamiętając o zasadach tam panujących i przestrzegając ich, możesz przeżyć przygodę życia. Decyzja należy do Ciebie.

12 odpowiedzi do artykułu “Maroko – czy to bezpieczny kierunek na wakacje?

 1. Anna

  Witam! Wybieram się do Maroka w przyszłe wakacje, dzięki temu trafiłam na ten wpis. Serdecznie dziękuję za opisanie wielu różnych aspektów wycieczki do Maroka. Dowiedziałam się z niego wielu rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia, a teraz na pewno wezmę je pod uwagę. Świetny wpis, na pewno będę śledzić kolejne notki.

 2. Alicja

  Witam,
  W Lipcu pierwszy raz jadę na wakacje do Maroka- nie mogę się już doczekać. Dużo słyszałam o tym kraju. Dzięki artykułom z tego blogu mogę dowiedzieć się jeszcze więcej i będę wiedzieć jak się przygotować do wakacji. Super artykuł :)

 3. jassaww

  Byłem w Maroku w ostatnie wakacje. W sumie przygotowywałem się do tej wyprawy strasznie długo czas i przeżywałem na długo przed, ale jak się okazało nie potrzebne było tyle szumu :) Chodź każdemu Polecam wizytę, podtrzymuję, że Holandia jest lepsza. A to co mnie zaskoczyło w Maroku to gościnność ludzi. Chodź wiedziałem, że z tego słyną, nie wiedziałem, że rzeczywistość może być jeszcze lepsza od opowieści! :)

 4. Ewelina

  Kraj ten od zawsze niezwykle mnie fascynował, jednak jak do tej pory nie miałam przyjemności zwiedzić go osobiście. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się to zmienić, ale póki co wizyta w Maroko pozostaje jedynie w sferze marzeń (chociażby ze względu na wspomniane w artykule ryzyko :) )

 5. Emilia

  Byłam kiedyś w Maroku – konkretnie 2 lata temu. Jestem zafascynowana tym miejscem i chętnie powrócę tam jeszcze nie raz. Wraz z partnerem zastanawiamy się czy w tym roku nie udać się tam ponownie, zobaczymy jak czas pozwoli ;)
  Faktycznie trzeba pamiętać o odmiennych zwyczajach i kulturze. Warto przed wyjazdem poczytać o panujących tam obyczajach.
  Co do funkcjonariuszy – faktycznie można ich spotkać niemalże na każdym kroku ;)

 6. Dominika

  Miałam wykupioną wycieczkę do Marrakeszu na maj bierzącego roku, jednakże zrezygnowałam z wyjazdu ze względu wzrost zagrożenia zamachami terrorystycznymi. Moje marzenie prędej czy później na pewno zrealizuje, wtedy gdy będzie już o wiele bezpieczniej :)

 7. Edyta

  Czy warto jechać do Maroka? Odpowedź jest oczywista, warto, ale myślę, że ze względu na sytuację polityczną lepiej z tym poczekać. Byłam w Maroku 5 lat temu, było naprawę przyjemnie. Turyści są bardzo miło przyjmowani, więc nie rozumiem, jeśli ktoś jest negatywnie nastawiony do tego kraju.

 8. Marta

  Razem z chłopakiem planujemy wybrać się na krótkie wakacje na Maroko. Znajomi dużo opowiadali, że jest ciekawie itp. Bardzo dobrze się składa że trafiłam na ten artykuł, tych informacji nie znałam :)

 9. Zuzia

  Planuję wyjazd do Maroka w wakacje, właśnie szukam informacji na temat tego kraju. Dziękuję za tak ciekawy wpis – fajnie przybliżone kwestie dotyczące tego miejsca i do tego w pigułce. Warto przed wyjechaniem (gdziekolwiek) poczytać o obyczajach itp. panujących w danym kraju ;)

 10. Partycja

  Maroko było od zawsze moim marzeniem. odkąd jestem ze swoim narzeczonym planujemy wybrać się tam na podróż poślubną, jednak widzę że nie jest to taki do końca bezpieczny kraj myślę że będę musiała dokładnie rozważyć czy opłaca nam się tam pojechać

 11. Anka

  Maroko jest cudowne, byłam w dziecinstwie i chetnie wrocilabym tam jeszcze kiedys :) Oczywiscie nie jest to teraz najbezpieczniejszy kraj, ale mimo to polecam kazdemu zwiedzic. :)

 12. Kinga

  Moja siostra była w Maroko rok temu i bardzo sobie chwaliła. Ja ciągle się zastanawiam, bo wiadomo jak jest… Ciekawi mnie kultura i życie tego kraju, ale trochę się jednak boję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This